AnasayfaÇalışma alanlarıÜyeliklerimYayınlar ve etkinliklerÇeviribilimsel kaynaklarYaşam ÖykülerimÖykülerimÇevirilerYazılarım

Genel:

Anasayfa

Duyurular

Fotoğraf köşesi

İletişim

Popüler bilim köşesi

Popüler linkler

Seminer köşesi

Site Haritası

Sosyal ağ

Şiir Köşesi

Öğrencilerden gelenler

Ziyaretçi defteri


Yükselmek için midir bir yerlere, yoksa alçalmak için mi ? Bina merdiveni niye eşdeştir ağaca dayadığımız merdivenle ? Oysa Almanca’da ilkine Treppe, ikincisine Leiter derler. Ne güzeldir Türkçe, merdivenin basamaklarına, gerçekten de basa-mak der. Basamamak basamaksız merdiven midir acaba? Basma artık unutulan bir kumaş türü müdür, yoksa basamağa basmasını istemediğimiz birine mi denilir, ya da bir baskıyla yapılan motiflerin baskısı mıdır ?

Bas, bas bağırır mı merdiven basamaklarına basıldıkça, yokca gıcır gıcır gıcırdar mı acaba ? Taş merdiven ne yapar, nasıl gıcırdar ? Yoksa salt ahşap merdivenler mi övünür gıcırdıyla ? Taş merdiven nasıl gıcırdar basamaklarına basıldığında ? Canı mı acır ki basamakları da gıcırdar ? Fasulye ağacına tırmanan çocuk fasulye ağacını merdiven mi sanır da göğe yükselir. Nasıl soracağım çocuğa bu yanılgısını ? Merdiven yok da merdivenin düşüncesi mi vardır acaba ?

Ondan mıdır bütün merdivenlere merdiven denilmesi Türkçe’de ? Nasıl soracağım şimdi bunu düşünürlere ? Neden şair “ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden “ demiş de basamaklardan dememiş ? Çıkılan basamak mıdır, merdiven mi? Şairi anlamak için şairin düşüncelerini bilmek lazım mı diyor edebiyatbilimciler! Nasıl anlayacağım şimdi ben şairi? Almanca’da taşınabilir merdivenine verilen ad

Leiter” sözcüğünün aynı zamanda “Müdür” anlamına gelmesi nedendir acaba ? Depremden bu yana artık saklanılmamalı merdiven altına diye öğretildi, oysa Anadolu’da bir kentte depremsiz de çökebilen binalardan birinde günler sonra bir delikanlı çıktı sağ sağlim, saklanmıştı merdiven altına. Nedir bu merdivenin sırrı ? ! Bir bilen varsa söylesin bana, ama lütfen basamak basamak !